Jagoda Acai

Nazwy zwyczajowe: jagoda acai, açaí, jagoda palmy amazońskiej, euterpia warzywna

Nazwa łacińska: euterpe oleracea

 

Wprowadzenie

Poniższy opis zawiera podstawowe informacje na temat jagody acai (wym. asai) – nazwy zwyczajowe, potencjalne efekty uboczne i ostrzeżenia oraz źródła dodatkowych informacji.

Palma acai, występująca w tropikach Ameryki Środkowej i Południowej, rodzi czerwono-fioletowe jagody. Nazwa „acai”, pochodząca z języka rdzennych mieszkańców regionu, oznacza „owoc, który płacze”. Jagoda acai jest ważnym źródłem pożywienia mieszkańców regionu Amazonii, którzy używają jej również do różnych celów zdrowotnych.

Produkty oparte na jagodach acai zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie są oferowane na rynku jako ludowe czy tradycyjne rozwiązania wspomagające odchudzanie oraz jako środki przeciwstarzeniowe, nie ma jednak ostatecznych dowodów naukowych potwierdzających ich działanie. Pulpa z owoców acai używana jest eksperymentalnie jako doustny środek kontrastowy w diagnostyce układu trawienia rezonansem magnetycznym (MRI).

Produkty na bazie jagód acai dostępne są jako soki, proszek, tabletki i kapsułki.

 

Co mówi nauka?

Nie ma ostatecznych dowodów naukowych opartych na badaniach na ludziach, które potwierdzają skuteczność stosowania jagody acai w jakichkolwiek celach zdrowotnych.

Nie opublikowano żadnych niezależnych badań w czasopismach recenzowanych, które potwierdzałyby, że suplementy zawierające jagody acai stosowane samodzielne mogą przyczyniać się do szybkiej utraty masy ciała. Naukowcy, którzy badali profil bezpieczeństwa soku wzmocnionego acai u zwierząt, zaobserwowali brak zmian masy ciała u szczurów, którym podawano sok, w porównaniu do grupy kontrolnej.

Prowadzono badania laboratoryjne skupiające się na potencjalnych właściwościach antyoksydacyjnych jagody acai (antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, są substancjami mającymi chronić komórki przed niszczącymi efektami reakcji chemicznych przebiegających z tlenem). Testy laboratoryjne pokazały również, że jagody acai wykazują aktywność przeciwnowotworową i przeciwzapalną.

 

Efekty uboczne i ostrzeżenia

Istnieje niewiele wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa acai jako suplementu diety. Jagody acai są powszechnie spożywane jako owoce lub w postaci soku.

Osoby uczulone na jagody acai lub na rośliny z rodziny Arecaceae (palma) nie powinny spożywać acai.

Spożywanie acai może wpływać na wyniki badania rezonansem magnetycznym. Jeśli spożywasz preparaty zawierające acai i masz zaplanowane badanie rezonansem magnetycznym, poinformuj o tym swojego lekarza.

Informuj swoich lekarzy o wszystkich działaniach z zakresu medycyny komplementarnej, które podejmujesz. Pozwól im zobaczyć pełny obraz tego, co robisz, aby dbać o swoje zdrowie. Pozwoli to na zapewnienie Ci skoordynowanej i bezpiecznej opieki medycznej.

 


Zmodyfikowano za: