Hasła NCI - National Cancer Institute (Stany Zjednoczone)

Metody, które przedstawiamy w tym serwisie, oparte są na dowodach z badań naukowych, których wyniki ukazują się w recenzowanych czasopismach medycznych. Źródłem niekonwencjonalnych terapii przedstawionych w tym serwisie jest Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute, NCI). NCI jest agencją rządu Stanów Zjednoczonych, powszechnie uznawaną przez pacjentów i lekarzy za jedno z najbardziej wiarygodnych i opierających się wyłącznie na dowodach z badań naukowych źródeł informacji na temat leczenia chorób nowotworowych. Nasze opracowanie stanowi wierne tłumaczenie źródłowych materiałów i publikujemy je za zgodą NCI. W związku z tym informacje dotyczące wielu substancji lub metod odnoszą się do realiów amerykańskich (np. w zakresie uregulowań prawnych), jednak nie zmienia to oceny ich medycznej wartości. Wszystkie hasła pochodzące z tej bazy opatrzone są skrótem NCI.

Bazę NCI uzupełniają opracowane przez nas opisy metod pochodzących z innych źródeł. Hasła te oznaczone są skrótem PLWR (Polska Liga Walki z Rakiem).

Istnieje szereg nazw, które odnoszą się do opisywanych przez nas metod leczniczych takie jak: terapie alternatywne, niekonwencjonalne, medycyna tradycyjna, ludowa, holistyczna, zintegrowana czy paramedycyna. Zdecydowaliśmy, za źródłem NCI, ograniczyć się do trzech określeń: medycyna komplementarna, alternatywna i integracyjna, których definicje Czytelnik bez trudu znajdzie w naszym serwisie.

Mamy świadomość, że opisywane przez nas sposoby leczenia i substancje nie wyczerpują wszystkich metod stosowanych przez pacjentów w Polsce. W przyszłości zamierzamy aktualizować zawarte w serwisie informacje.

Zyflamend jest suplementem diety zawierającym wyciąg z 10 ziół w oliwie z oliwek. W jego skład wchodzą: rozmaryn, kurkuma, imbir, święta bazylia (tulsi), zielona herbata, rdest japoński (polygonum cuspidatum), cynowód chiński, berberys, oregano, tarczyca bajkalska.

Częstym efektem ubocznym leczenia onkologicznego jest zmęczenie: około jedna trzecia pacjentów onkologicznych doświadcza zmęczenia, utrzymującego się przez dłuższy czas. 

„Znaną funkcją witaminy K w organizmie ssaków jest wspomaganie przemiany niedojrzałego białka DCP w dojrzałą protrombinę, a mechanizm ten u chorych na raka wątrobowokomórkowego jest zaburzony”, wyjaśnia dr Carr. W jego laboratorium komórki raka wątrobowokomórkowego zaczęto poddawać dużym dawkom witaminy K.

Witamina E występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych jako ich dodatek oraz w postaci suplementów diety. „Witamina E” jest zbiorczą nazwą rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych o szczególnym działaniu antyoksydacyjnym.

Witamina D to nazwa nadana grupie rozpuszczalnych w tłuszczach prohormonów – substancji, które zazwyczaj wykazują niewielką aktywność hormonalną, natomiast w organizmie mogą się przekształcić w hormony. Witamina D pomaga organizmowi wykorzystywać wapń i fosfor do budowania mocnych kości i zębów.

Witamina C (nazywana również kwasem askorbinowym) jest składnikiem odżywczym, który organizm ludzki musi pozyskiwać z pożywienia lub suplementów diety, ponieważ nie jest w stanie go wytworzyć. Witamina C jest antyoksydantem pomagającym zapobiegać stresowi oksydacyjnemu. Wspólnie z enzymami odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu.

Soja to roślina uprawiana w Azji w celach spożywczych od czasów starożytnych, może być przetwarzana na różne sposoby, powstają z niej takie produkty spożywcze, jak mleko, pasta miso, tofu (ser), mąka i olej.

Selen to pierwiastek śladowy naturalnie występujący w wielu produktach spożywczych, dodawany również do żywności oraz dostępny w postaci suplementów diety.

PC-SPES jest mieszanką 8 ziół, która była sprzedawana jako suplement diety, mający utrzymać prostatę w zdrowiu.

Owoc granatu (Punica granatum L.) pochodzi z Azji, uprawiany jest w krajach śródziemnomorskich, w południowej Azji, wschodnich Indiach, Afryce oraz w Stanach Zjednoczonych. Granaty stosuje się w celach medycznych od czasów starożytnych.

Oset mleczny jest rośliną, której owoców i nasion używa się do sporządzania leków ziołowych na dolegliwości wątroby i dróg żółciowych. Składnikiem aktywnym w oście mlecznym jest sylimaryna, która chroni komórki przed uszkodzeniem i stymuluje regenerację tkanki wątroby

Marihuana, właściwie konopie siewne, to roślina występująca w wielu częściach świata, wytwarzająca żywicę zawierającą związki chemiczne zwane kannabinoidami. Niektóre kannabinoidy są psychoaktywne (działają na mózg i zmieniają nastrój lub świadomość).