
|
GOTOWI, DO BOJU, START! – program prehabilitacji przed leczeniem onkologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjenta w wieku podeszłym. Autorzy: Prof. dr hab. med. Zyta Beata Wojszel, Dr n. med. Agnieszka Kasiukiewicz, Dr n. o zdr. Katarzyna Zubrewicz, Dr n. o zdr. Łukasz Magnuszewski, Dr n. o zdr. Kamila Szałwińska. Prehabilitacja jest dość nowym pojęciem w polskiej opiece medycznej, natomiast w Europie funkcjonuje już od kilkunastu lat. Ma ona na celu przygotowanie pacjentów do leczenia poprzez interwencje fizjoterapeutyczne, dietetyczne i psychologiczne i doprowadzenie chorych do jak najlepszego stanu zdrowia przed planowaną długotrwałą i złożoną terapią.
Specyficzną grupą pacjentów są pacjenci geriatryczni. Ta grupa nadal gorzej rokuje, ponieważ z powodu wielochorobowości i niesprawności nie są oni kwalifikowani do obciążającego leczenia. Stosowanie wielu leków, dodatkowych preparatów, czy złe nawyki żywieniowe stanowią dodatkowe zagrożenia w trakcie leczenia onkologicznego. Dodatkowym problemem mogą być zaburzenia poznawcze utrudniające współpracę z pracownikami opieki medycznej. Potencjalnie więc, ta grupa chorych może odnieść największe korzyści z prehabilitacji.
Celem projektu jest poprawa rokowania pacjentów onkologicznych w wieku podeszłym oraz zwiększenie czynnej roli pacjentów w procesie leczenia. Pacjent (oraz jego opiekunowie i rodzina – w odniesieniu do pacjenta geriatrycznego) po uzyskaniu wiedzy, jak odpowiednio przygotować się do leczenia onkologicznego będzie w stanie zadbać o swoją dietę i sprawność fizyczną a przez to lepiej tolerować chemioterapię, radioterapię oraz szybciej wrócić do sprawności po leczeniu zabiegowym. Dodatkowym celem jest też rozpropagowanie wiedzy o potrzebie i roli prehabilitacji i zwiększenie świadomości środowiska medycznego poprzez promowanie jej założeń w ośrodkach medycznych, przede wszystkim szpitalach onkologicznych, ale tez Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Wynikiem projektu jest powstanie: - Poradnika dla pacjentów na temat prehabilitacji dostępnego do bezpłatnego pobrania w wersji elektronicznej - Plakatów informacyjnych na temat prehabilitacji - Profili w portalach społecznościowych, na których można znaleźć informacje na temat prehabilitacji - Konferencji szkoleniowych przeznaczonych dla pacjentów ale także kadry medycznej
|

 
|
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chorobie nowotworowej, ale wstydziliście się zapytać – 5-częściowy zbiór informatorów dla rodziców, dzieci, młodzieży i lekarzy - autorzy: dr n. med. Małgorzata Sawicka-Żukowska, prof. dr hab. n. med. Maryna Krawczuk-Rybak, lek. Anna Krętowska-Grunwald, dr n. med. Ewa Czerech, dr n. med. Agnieszka Kania.
Projekt miał za zadanie w sposób przystępny i jasny przygotować rodzica oraz młodego pacjenta na zmiany czekające ich po rozpoznaniu choroby nowotworowej oraz zmniejszenie lęku. Jako rzetelne, wyczerpujące źródło wiedzy ograniczy sięganie po informacje z innych, nieprofesjonalnych źródeł co zredukuje dostęp do nieprawdziwych, nasilających niepokój i zniechęcających do współpracy informacji. Przygotowuje i tłumaczy dzieciom codzienne procedury stosowane w szpitalu oraz kolejne etapy terapii. Projekt ma za zadanie popularyzację rzetelnej wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz uwrażliwienie środowiska medycznego na konieczność i sposoby rzetelnego przekazywania informacji dotyczących zagadnień związanych z leczeniem przeciwnowotworowym. Przypomina lekarzom zasady przekazywania tzw. trudnych informacji rodzicowi i młodemu pacjentowi onkologicznemu. Projekt miał za zadanie w sposób przystępny i jasny przygotować rodzica oraz młodego pacjenta na zmiany czekające ich po rozpoznaniu choroby nowotworowej oraz zmniejszenie lęku. Jako rzetelne, wyczerpujące źródło wiedzy ograniczy sięganie po informacje z innych, nieprofesjonalnych źródeł co zredukuje dostęp do nieprawdziwych, nasilających niepokój i zniechęcających do współpracy informacji. Przygotowuje i tłumaczy dzieciom codzienne procedury stosowane w szpitalu oraz kolejne etapy terapii. Projekt ma za zadanie popularyzację rzetelnej wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz uwrażliwienie środowiska medycznego na konieczność i sposoby rzetelnego przekazywania informacji dotyczących zagadnień związanych z leczeniem przeciwnowotworowym. Przypomina lekarzom zasady przekazywania tzw. trudnych informacji rodzicowi i młodemu pacjentowi onkologicznemu.
|
 |
Zioła też mają skutki uboczne. Poradnik dla pacjentek z rakiem piersi dotyczący potencjalnych interakcji ziół, witamin, minerałów i innych suplementów diety z leczeniem onkologicznym. Autorzy: dr n. o zdr. Aneta Jędrzejewska, prof. dr hab. n. med i n. o zdr. Barbara Ślusarska Celem projektu było stworzenie kompleksowego poradnika dla pacjentek z rakiem piersi, dotyczącego potencjalnych interakcji ziół, witamin, minerałów i innych suplementów diety z leczeniem onkologicznym. Poradnik ma na celu zapewnienie pacjentkom wiedzy i narzędzi, które umożliwią bezpieczne korzystanie z naturalnych środków podczas terapii.
|